Rubrike
05.04.2019.
Na poziv Savjeta Evrope Generalni direktor Direktorata za medije Željko Rutović i savjetnik u Direktoratu za medije Filip Obadović, učestvovali su 05.aprila 2019 godine na Završnoj konferenciji Programa ,,Jačanje pravosudne ekspertize o slobodi izražavanja i medija u Jugoistočnoj Evropi"(JUFREX), održanoj u Sarajevu.
15.03.2019.
„Ratkovićeve večeri poezije“ , festival od posebog značaja za kulturu Crne Gore, objavio je konkurs za dodjelu nagrada „Risto Ratković“ i „Ratkovićeve večeri poezije“.
Nagrada „Risto Ratković“ dodjeljuje se autoru za samostalnu zbirku poezije prvi put objavljenu tokom prošle i ove godine, odnosno 2018. i 2019. Prijedloge za ovu regionalnu književnu nagradu mogu dostavljati: izdavačke kuće i druge organizacije, pojedinci i autori iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske.
30.01.2019.
U skladu s preporukom Savjeta za saradnju organa državne uprave i nevladinih organizacija, sa III sjednice održane u decembru 2018. godine, da ministarstva, do kraja januara 2019.
10.01.2019.
Ministarstvo kulture sufinansiraće u 2019. godini, u okviru programa “Razvoj kulture na sjeveru”:
1) nove projekte i programe od značaja za ostvarivanje javnog interesa u kulturi u opštinama sa sjevera Crne Gore (Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Gusinje, Kolašin, Mojkovac, Petnjica, Plav, Plužine, Pljevlja, Rožaje, Šavnik i Žabljak);
2) programe i projekte iz drugih crnogorskih opština koji će biti realizovani na sjeveru, na osnovu sporazuma o saradnji i razmjeni programa.
30.11.2018.
Ministarstvo kulture, u skladu s Programom rada Vlade Crne Gore za 2019. godinu, priprema Predlog zakona o elektronskim medijima. Tim povodom Ministarstvo kulture poziva zainteresovanu javnost: organe, organizacije, udruženja i pojedince da dostave inicijative, predloge, sugestije i komentare u vezi sa državnim nagradama.
30.10.2018.
Vrijeme trajanja javne rasprave: 17. jul - 18. septembar 2018. godine
Način sprovođenja javne rasprave:
Javna rasprava o Nacrtu zakona o državnim nagradam sprovedena je :
1. Konsultovanjem zainteresovane javnosti. Postupak je sproveden u periodu 17. jul – 1. avgust 2018.godine, upućivanjem javnog poziva putem sajta Ministartsva kulture i mejlom na adrese: javnih ustanova kulture, Skupštine Crne Gore, strukovnih udruženja, istaknutih umjetnika i stručnjaka, Zajednice opština Crne Gore. U ovoj fazi javnost nije pokazala interesovanje za uključenje u proces izrade zakona.
26.07.2018.
Na osnovu javnog poziva zainteresovanim nevladinim organizacijama za konsultacije u cilju sačinjavanja Sektorske analize za utvrđivanje prijedloga prioritetnih oblasti od javnog interesa i potrebnih sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija u oblastima kulture i umjetnosti, u 2019. godini, u Ministarstvu kulture, 25. jula 2018. godine, održan je konsultativni sastanak s predstavnicima nevladinih organizacija.
19.06.2018.
U okviru obilježavanja Evropske godine kulturne baštine, Nacionalni parkovi Crne Gore realizovali su program “Vremeplov u čunu”, namijenjen promociji i popularizaciji izrade tradicionalnih drvenih čunova na Skadarskom jezeru, zanatu koji je zaštićen kao nematerijalno kulturno dobro Crne Gore.
19.06.2018.
U Spomen domu „Stefan Mitrov Ljubiša“ u Budvi (JU Muzeji i galerije Budve), u utorak, 19. juna 2018. godine, u 20 časova, biće otvorena dokumentarno-umjetnička izložba „Ikone iz riznica paštrovskih manastira“. Izložba se priređuje u okviru programa Evropske godine kulturne baštine , kojim na nacionalnom nivou kordinira Ministarstvo kulture.
15.06.2018.
Ministar kulture Aleksandar Bogdanović govorio je večeras na šestom Regionalnom festivalu fantastične književnosti REFESTICON, koji se od 12. do 17. juna održava u Bijelom Polju.
Ministar Bogdanović je u svom obraćanju istakao: "Uzimajući u obzir da je i naše nasljeđe bogato fantastikom, jedan ovakav festival može biti pokretač povećanog interesovanja za ovaj žanr, što je u svakom slučaju preduslov za ozbiljniji upliv fantastike u savremeno književno i umjetničko stvaralaštvo Crne Gore, a to bi zasigurno predstavljalo veliki doprinos našoj, žanrovski ne baš razuđenoj književnoj sceni. To što je tematska okosnica ovogodišnjeg festivala srednjovjekovna tradicija Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Srbije, govori da su kreatori ovog programa tražili vrlo intrigantne i inspirativne topose naše zaostavštine, u kojima se mit, fantastika i predanje prepilću sa istorijom, što uvijek predstavlja dobro polazište za umjetničku nadgradnju, koja nema odgovornost prema faktografiji već isključivo prema estetici."